Samsung Galaxy A22 5G
$289.99
| Colour | Black, Mint Cream |
|---|---|
| Storage | 128GB, 64GB |
Out of stock
Categories: Cell Phones, Brand New
Tags: 5g, 64gb, A22, brand new, Budget Phone, galaxy, new, samsung
Description
SAMSUNG GALAXY A22 5G
Samsung Galaxy A22 5G is a budget phone with 6.6-inch Infinity-V display and 5000mAh battery. Specifications also include MediaTek Dimensity 700 processor, triple setup camera on the back with 48MP main sensor combined with 8 MP front selfie camera and memory options ranging from 4GB/64GB up to 8GB/128Gb.
Explore more cellphones by clicking here.
SPECS
DISPLAY |
|
|---|---|
| Size: | 6.6 inches |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Technology: | IPS LCD |
| Refresh rate: | 90Hz |
| Screen-to-body: | 82.30 % |
| Features: | Ambient light sensor, Proximity sensor |
HARDWARE |
|
|---|---|
| System chip: | MediaTek Dimensity 700 MT6833V (7 nm) |
| Processor: | Octa-core, 2x 2.2GHz Cortex-A76 + 6x 2.0GHz Cortex-A55, 64-bit |
| GPU: | Mali-G57 MC2 |
| RAM: | 4GB |
| Internal storage: | 64GB |
| Storage expansion: | microSDXC up to 1024 GB |
| Device type: | Smartphone |
| OS: | Android (11) |
BATTERY |
|
|---|---|
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li – Polymer, Not user replaceable |
| Charging: | Fast charging |
| Max charge speed: | Wired: 15.0W |
CAMERA |
|
|---|---|
| Rear: | Triple camera |
| Main camera: | 48 MP (Autofocus) |
| Specifications: | Aperture size:Â F1.8 |
| Second camera: | 5 MP (Ultra-wide) |
| Specifications: | Aperture size: F2.2 |
| Third camera: | 2 MP (Depth information) |
| Specifications: | Aperture size: F2.4 |
| Video recording: | 1920×1080 (Full HD) (30 fps) |
| Front: | 8 MP |
DESIGN |
|
|---|---|
| Dimensions: | 6.58 x 3.01 x 0.35 inches (167.2 x 76.4 x 9.0 mm) |
| Weight: | 7.16 oz (203.0 g) |
| Materials: | Back: Plastic; Frame: Plastic |
| Biometrics: | Fingerprint (touch) |
| Keys: | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors: | Gray, White, Mint, Violet |
CELLULAR |
|
|---|---|
| 5G: | SA, NSA |
| UMTS: | Bands 1(2100), 2(1900), 5(850), 8(900), 9(1700) |
| Data Speed: | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM: | Yes |
| SIM type: | Nano SIM |
MULTIMEDIA |
|
|---|---|
| Speakers: | Earpiece, Loudspeaker |
| Features: | Dolby Atmos |
| Screen mirroring: | Wireless screen share |
| Additional microphone(s): | for Noise cancellation |
CONNECTIVITY & FEATURES |
|
|---|---|
| Bluetooth: | Yes |
| Wi-Fi: | 802.11 a, b, g, n, ac; Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB: | Type-C (reversible) |
| Features: | Charging |
| Location: | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope |
AVAILABILITY |
|
|---|---|
| Officially announced: | Jun 03, 2021 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
Related products
iPhone 13 Pro
$549.99 – $599.99Price range: $549.99 through $599.99
iPhone 13 Pro The iPhone 13 Pro is Apple’s smaller premium iPhone with a 6.1″ screen size and for the
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 14 Plus
$599.99 – $649.99Price range: $599.99 through $649.99
iPhone 14 Plus The iPhone 14 Plus comes with 6.7-inch OLED display and Apple’s improved Bionic A15 processor. On the
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 14 Pro Max
$749.99 – $849.99Price range: $749.99 through $849.99
iPhone 14 Pro Max The iPhone 14 Pro Max comes with 6.7-inch OLED display with 120Hz refresh rate and Apple’s
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy A03S
Samsung Galaxy A10e
$139.99
Samsung Galaxy A10e The Galaxy A10e features a notched 5.83-inch display with a 720 x 1560 pixels. Samsung’s own Exynos
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy A24 5G
Samsung Galaxy S22
SAMSUNG GALAXY S22 The Samsung Galaxy S22 specs are top-notch including a Snapdragon 8 Gen 1 chipset, 8GB RAM coupled
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy S22 Ultra
$599.99 – $649.99Price range: $599.99 through $649.99
Samsung Galaxy S22 Ultra The Samsung Galaxy S22 Ultra is the headliner of the S22 series. It’s the first S
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.