Lenovo ThinkPad T480 Business Laptop 14-inch HD Netbook – Intel Core i5-8350U, 16GB RAM, 256GB SSD, Webcam, WiFi, Bluetooth, HDMI, USB Type -C, Windows 10 Pro (Renewed
$349.99
Description
Lenovo Thinkpad T480- Technical Details
Summary
| Standing screen display size | ‎14 Inches |
|---|---|
| Display Resolution | ‎1366 x 768 pixels |
| Max screen resolution | ‎1366×768 Pixels |
| Processor | ‎2.6 GHz core_i5 |
| RAM | ‎16 GB DDR4 |
| Memory Speed | ‎1.7 GHz |
| Hard Drive | ‎256 GB SSD |
| Graphics coprocessor | ‎Intel UHD Graphics 600 |
| Chipset brand | ‎Intel |
| Card description | ‎Integrated |
| Graphics Memory Size | ‎16 GB |
| Wireless Standard | ‎802.11ac |
| Number of USB 2.0 Ports | ‎1 |
| Number of USB 3.0 Ports | ‎4 |
| Brand | ‎Lenovo |
| Series | ‎Lenovo ThinkPad T480 |
| Item model number | ‎Thinkpad T480 |
| Operating System | ‎Windows 10 Pro |
| Product Dimensions | ‎33.66 x 23.24 x 1.98 cm; 1.63 kg |
| Item dimensions L x W x H | ‎33.7 x 23.2 x 2 Centimetres |
| Colour | ‎Black |
| Processor Brand | ‎Intel |
| Number of Processors | ‎1 |
| Memory Type | ‎SDRAM |
| Hard Disk Interface | ‎Solid State |
| Hard drive rotational speed | ‎7000 RPM |
| Batteries | ‎2 Lithium Ion batteries required. (included) |
Shipping & Delivery
Related products
Dell Latitude 3300 Laptop | 13.3″| Core i5-8250U – 128GB SSD Hard Drive – 8GB RAM | 4 cores @ 3.4 GHz Win 11 Pro Black
$299.99
HP Elitebook 840 G5-14 FHD – i7-8650U Quad Core – 16 GB RAM – 256 SSD – Bluetooth – WiFi – Webcam -Windows 11 Pro 64 (Renewed) (
$449.99
HP EliteBook 840 G6 Touchscreen Laptop with Backlit Keyboard,14-inch FHD Business Laptop, Intel Core i5-8365U up to 4.1GHz, 16GB DDR4 RAM, 256GB SSD, Fingerprint, HDMI, Windows 11 Pro (Renewed)
Lenovo ThinkPad T460 14 inches Laptop, Core i5-6300U 2.4GHz, 8GB RAM, 256GB Solid State Drive, Windows 10 Pro 64bit (Renewed)
$249.99
Lenovo ThinkPad T470 14 1920×1080 LCD Notebook – Intel Core i5 (6th Gen) i5-6300U 2.40 GHz – 16 GB DDR4 SDRAM – 256 GB SSD – Thunderbolt – Webcam – Windows 10 Pro (Renewed)
$279.99
Lenovo ThinkPad W540 Mobile Workstation 15.6 FHD Business Laptop Computer, Intel Quad-Core i7-4800MQ up to 3.7GHz, 8GB RAM, 250GB SSD, NVIDIA Quadro K1100M, Windows 10 Professional (Renewed)
$249.99
Lenovo Thinkpad W540 - Technical Details
Summary
| Standing screen display size | ‎15.6 Inches |
|---|---|
| Display Resolution | ‎1920 x 1080 pixels |
| Max screen resolution | ‎1920 x 1080 pixels |
| Processor | ‎3.7 GHz apple_ci7 |
| RAM | ‎16 GB DDR3 |
| Memory Speed | ‎2.8 GHz |
| Hard Drive | ‎250 GB SSD |
| Graphics coprocessor | ‎NVIDIA Quadro K1100M |
| Chipset brand | ‎NVIDIA |
| Card description | ‎Dedicated |
| Graphics Memory Size | ‎2 GB |
| Wireless Standard | ‎Bluetooth |
| Average Battery Life (in hours) | ‎6 Hours |
| Brand | ‎Lenovo |
| Series | ‎Lenovo Thinkpad |
| Item model number | ‎W540 |
| Hardware Platform | ‎PC |
| Operating System | ‎Windows 10 Pro |
| Product Dimensions | ‎37.59 x 24.89 x 2.79 cm; 2.53 kg |
| Item dimensions L x W x H | ‎37.6 x 24.9 x 2.8 Centimetres |
| Colour | ‎Black |
| Processor Brand | ‎Intel |
| Number of Processors | ‎4 |
| Memory Type | ‎DDR3 SDRAM |
| Flash memory size | ‎250 GB |
| Hard Disk Interface | ‎Serial ATA |
| Power Source | ‎Battery Powered |
