Samsung Galaxy A33 5G
$399.99
Samsung Galaxy A03S
$229.99 Original price was: $229.99.$149.99Current price is: $149.99.
Samsung Galaxy A03
$209.99 Original price was: $209.99.$119.99Current price is: $119.99.
| Colour | Blue |
|---|---|
| Storage | 64GB |
Description
SAMSUNG GALAXY A03
The Samsung Galaxy A03 is a budget phone that comes with 6.5-inch display and big 5000mAh battery. Specs also include Dual camera setup on the back with 48MP main sensor and 5MP front selfie camera. Thera are 3/32GB, 4/64GB and 4/128GB RAM and internal memory options.
Explore more cellphones by clicking here.
SPECS
DISPLAY |
|
|---|---|
| Size: | 6.5 inches |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Technology: | IPS LCD |
| Refresh rate: | 60Hz |
| Screen-to-body: | 81.86 % |
| Features: | Ambient light sensor, Proximity sensor |
HARDWARE |
|
|---|---|
| Processor: | Octa-core, 1600 MHz, 64-bit |
| GPU: | Yes |
| RAM: | 4GB |
| Internal storage: | 64GB |
| Storage expansion: | microSDXC |
| Device type: | Smartphone |
| OS: | Android |
BATTERY |
|
|---|---|
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Not user replaceable |
CAMERA |
|
|---|---|
| Rear: | Dual camera |
| Main camera: | 48 MP (Autofocus) |
| Specifications: | Aperture size:Â F1.8 |
| Second camera: | 2 MP (Depth information) |
| Specifications: | Aperture size: F2.4 |
| Video recording: | Yes |
| Front: | 5 MP |
DESIGN |
|
|---|---|
| Dimensions: | 6.46 x 2.99 x 0.36 inches (164.2 x 75.9 x 9.1 mm) |
| Materials: | Back: Plastic; Frame: Plastic |
| Biometrics: | Fingerprint (touch) |
| Keys: | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors: | Black, Blue, Red |
CELLULAR |
|
|---|---|
| Data Speed: | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM: | Shared with microSD |
| SIM type: | Nano SIM |
MULTIMEDIA |
|
|---|---|
| Speakers: | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring: | Wireless screen share |
| Additional microphone(s): | for Noise cancellation |
CONNECTIVITY & FEATURES |
|
|---|---|
| Bluetooth: | 5.1 |
| Wi-Fi: | 802.11 b, g, n; Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB: | microUSB |
| Features: | Charging |
| Location: | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Sensors: | Accelerometer |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
Related products
iPhone 11
$279.99 – $349.99Price range: $279.99 through $349.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 13 Pro
$549.99 – $599.99Price range: $549.99 through $599.99
iPhone 13 Pro The iPhone 13 Pro is Apple’s smaller premium iPhone with a 6.1″ screen size and for the
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 14 Plus
$599.99 – $649.99Price range: $599.99 through $649.99
iPhone 14 Plus The iPhone 14 Plus comes with 6.7-inch OLED display and Apple’s improved Bionic A15 processor. On the
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 14 Pro Max
$749.99 – $849.99Price range: $749.99 through $849.99
iPhone 14 Pro Max The iPhone 14 Pro Max comes with 6.7-inch OLED display with 120Hz refresh rate and Apple’s
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 15 Plus
$699.99 – $899.99Price range: $699.99 through $899.99
iPhone 15 Plus The iPhone 15 Plus comes with 6.7-inch OLED display and Apple Bionic 16 processor. On the Back
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 15 Pro Max
iPhone 15 Pro Max The iPhone 15 Pro Max comes with 6.7-inch OLED display with 120Hz refresh rate and Apple’s
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 8
$159.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.