Samsung Galaxy A23
$329.99
Samsung Galaxy A03
$209.99 Original price was: $209.99.$119.99Current price is: $119.99.
Samsung Galaxy A33 5G
$399.99
| Colour | Black |
|---|---|
| Storage | 128GB |
Description
SAMSUNG GALAXY A33 5G
The Samsung Galaxy A33 5G is a budget phone that comes with 6.4-inch AMOLED display with 90Hz refresh rate and Exynos 1280 processor. Specs also include Quad camera setup on the back with48MP main sensor and 13MP front selfie camera.
Explore more cellphones by clicking here.
SPECS
DISPLAY |
|
|---|---|
| Size: | 6.4 inches |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Technology: | AMOLED |
| Refresh rate: | 90Hz |
| Screen-to-body: | 83.74 % |
| Features: | Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass 5), Ambient light sensor, Proximity sensor |
HARDWARE |
|
|---|---|
| System chip: | Exynos 1280 (5 nm) |
| Processor: | Octa-core, 2x 2.4GHz Cortex A-78 + 6x 2.0GHz Cortex A-55, 64-bit |
| GPU: | Yes |
| RAM: | 6GB |
| Internal storage: | 128GB |
| Storage expansion: | microSDXC up to 1024 GB |
| Device type: | Smartphone |
| OS: | Android (12), ONE UI UI |
BATTERY |
|
|---|---|
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Not user replaceable |
| Max charge speed: | Wired: 25.0W |
CAMERA |
|
|---|---|
| Rear: | Quad camera |
| Main camera: | 48 MP (OIS, Autofocus) |
| Specifications: | Aperture size:Â F1.8 |
| Second camera: | 8 MP (Ultra-wide) |
| Specifications: | Aperture size: F2.2 |
| Third camera: | 5 MP (Macro) |
| Specifications: | Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera: | 2 MP (Depth information) |
| Specifications: | Aperture size: F2.4 |
| Video recording: | Yes |
| Front: | 13 MP |
DESIGN |
|
|---|---|
| Dimensions: | 6.29 x 2.91 x 0.32 inches (159.7 x 74.0 x 8.1 mm) |
| Weight: | 6.56 oz (186.0 g) |
| Materials: | Back: Plastic |
| Resistance: | Yes; IP67 |
| Biometrics: | Fingerprint (touch) |
| Keys: | Left: Volume control, Lock/Unlock key |
CELLULAR |
|
|---|---|
| 5G: | 5G Ready |
| Data Speed: | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type: | Nano SIM |
MULTIMEDIA |
|
|---|---|
| Headphones: | No 3.5mm jack |
| Speakers: | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring: | Wireless screen share |
| Additional microphone(s): | for Noise cancellation |
CONNECTIVITY & FEATURES |
|
|---|---|
| Bluetooth: | 5.1 |
| Wi-Fi: | 802.11 a, b, g, n, ac; Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB: | Type-C (reversible) |
| Features: | Charging |
| Location: | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers) |
| Other: | NFC |
AVAILABILITY |
|
|---|---|
| Officially announced: | Mar 17, 2022 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
Related products
iPhone 11
$279.99 – $349.99Price range: $279.99 through $349.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 12 Pro Max
$499.99 – $549.99Price range: $499.99 through $549.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 13
$449.99 – $499.99Price range: $449.99 through $499.99
iPhone 13 The iPhone 13 is the successor to Apple’s best selling iPhone 12, and it improves upon a successful
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 15 Pro
iPhone 15 Pro The iPhone 15 Pro comes with 6.1-inch OLED display with 120Hz refresh rate and Apple’s improved A17
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 15 Pro Max
iPhone 15 Pro Max The iPhone 15 Pro Max comes with 6.7-inch OLED display with 120Hz refresh rate and Apple’s
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.