Description
Samsung Galaxy A71 5G sports a 6.7-inch Infinity-O display, an Snapdragon 765 chipset coupled with 6GB RAM and 128GB storage, and 4,500mAh battery. There is a quad-camera setup with a 64MP main sensor on the back, as well as a 32MP selfie shooter.
DISPLAY |
|
|---|---|
| Size: | 6.7 inches |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Technology: | Super AMOLED Plus |
| Refresh rate: | 60Hz |
| Screen-to-body: | 88.38 % |
| Features: | Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass 3), Ambient light sensor, Proximity sensor |
HARDWARE |
|
|---|---|
| System chip: | Qualcomm Snapdragon 765 SM7250-AA (7 nm) |
| Processor: | Octa-core, 1x 2.3GHz Kryo 475 + 1x 2.2GHz Kryo 475 + 6x 1.8GHz Kryo 475, 64-bit |
| GPU: | Adreno 620 |
| RAM: | 6GB LPDDR4 |
| Internal storage: | 128GB (UFS 2.1), available to use: 104.3 GB |
| Storage expansion: | microSDXC up to 1000 GB |
| Device type: | Smartphone |
| OS: | Android (12, 11, 10), Samsung One UI |
BATTERY |
|
|---|---|
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li – Polymer, Not user replaceable |
| Charging: | Fast charging |
| Max charge speed: | Wired: 25.0W |
CAMERA |
|
|---|---|
| Rear: | Quad camera |
| Main camera: | 64 MP (PDAF) |
| Specifications: | Aperture size: F1.8; Focal length: 26 mm; Sensor size: 1/1.7″; Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera: | 12 MP (Ultra-wide) |
| Specifications: | Aperture size: F2.2; Focal Length: 12 mm |
| Third camera: | 5 MP (Macro) |
| Specifications: | Aperture size: F2.4; Focal Length: 25 mm; Sensor size: 1/5″; Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera: | 5 MP (Depth information) |
| Specifications: | Aperture size: F2.2 |
| Video recording: | 3840×2160 (4K UHD) (30 fps), 1920×1080 (Full HD) (240 fps), 1280×720 (HD) (960 fps) |
| Features: | Hyperlapse, EIS |
| Front: | 32 MP (HDR) |
| Video capture: | 1920×1080 (Full HD) |
DESIGN |
|
|---|---|
| Dimensions: | 6.40 x 2.97 x 0.32 inches (162.5 x 75.5 x 8.1 mm) |
| Weight: | 6.53 oz (185.0 g) |
| Materials: | Back: Plastic; Frame: Aluminum |
| Biometrics: | 2D Face unlock, In-screen fingerprint |
| Keys: | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors: | Prism Cube black, Prism Cube sliver, Prism Cube blue |
CELLULAR |
|
|---|---|
| 5G: | n2, n5, n41, n66, n71, Sub-6, mmWave |
| LTE (FDD): | Bands 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 12(700 a), 14(700 PS), 20(800 DD), 29(700 d), 30(2300 WCS), 66(AWS-3) |
| LTE (TDD): | Bands 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850) |
| Data Speed: | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type: | Nano SIM |
| HD Voice: | Yes |
MULTIMEDIA |
|
|---|---|
| Headphones: | 3.5mm jack |
| Speakers: | Earpiece, Loudspeaker |
| Features: | Dolby Atmos |
| Screen mirroring: | Wireless screen share |
| Radio: | FM |
| Additional microphone(s): | for Noise cancellation |
CONNECTIVITY & FEATURES |
|
|---|---|
| Bluetooth: | 5.0 |
| Wi-Fi: | 802.11 a, b, g, n, ac, dual-band; Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB: | Type-C (reversible), USB 2.0 |
| Features: | Charging, OTG |
| Location: | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers) |
| Other: | NFC, ANT+ |
| Hearing aid compatible: | M4, T3 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
Related products
iPhone 12
$349.99
iPhone 12 Apple iPhone 12 is the bigger version of the regular iPhone 12 mini. The handset’s hardware include a
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 13 Pro Max
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 14 Plus
$599.99 – $649.99Price range: $599.99 through $649.99
iPhone 14 Plus The iPhone 14 Plus comes with 6.7-inch OLED display and Apple’s improved Bionic A15 processor. On the
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 8
$159.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy A03
Samsung Galaxy A23
$329.99
Samsung Galaxy A33 5G
$399.99
Samsung Galaxy S22
SAMSUNG GALAXY S22 The Samsung Galaxy S22 specs are top-notch including a Snapdragon 8 Gen 1 chipset, 8GB RAM coupled
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.