Samsung Galaxy A23
$329.99
| Colour | Black |
|---|---|
| Storage | 128GB |
Description
SAMSUNG GALAXY A23
The Samsung Galaxy A23 comes with 6.6-inch display and Qualcomm Snapdragon 680 processor. Specs also include 5000mAh battery with 15W charging speed, Quad camera setup on the back with 50MP main sensor and 8MP front selfie camera.
Explore more cellphones by clicking here.
SPECS
DISPLAY |
|
|---|---|
| Size: | 6.6 inches |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Technology: | TFT |
| Screen-to-body: | 83.02 % |
| Features: | Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass 5), Ambient light sensor, Proximity sensor |
HARDWARE |
|
|---|---|
| System chip: | Qualcomm Snapdragon 680 SM6225 (6 nm) |
| Processor: | Octa-core, 4x 2.4GHz Kryo 265 + 4x 1.9GHz Kryo 265 |
| GPU: | Adreno 610 |
| RAM: | 4GB |
| Internal storage: | 64GB |
| Storage expansion: | microSDXC |
| Device type: | Smartphone |
| OS: | Android (12) |
BATTERY |
|
|---|---|
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | Fast charging |
| Max charge speed: | Wired: 25.0W |
CAMERA |
|
|---|---|
| Rear: | Quad camera |
| Main camera: | 50 MP (PDAF) |
| Specifications: | Aperture size:Â F1.8 |
| Second camera: | 5 MP (Ultra-wide) |
| Specifications: | Aperture size: F2.2; Sensor size: 1/5″; Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera: | 2 MP (Macro) |
| Specifications: | Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera: | 2 MP (Depth information) |
| Video recording: | Yes |
| Front: | 8 MP |
DESIGN |
|
|---|---|
| Dimensions: | 6.48 x 3.03 x 0.33 inches (164.5 x 76.9 x 8.4 mm) |
| Weight: | 6.88 oz (195.0 g) |
| Materials: | Back: Plastic; Frame: Plastic |
| Biometrics: | Fingerprint (touch) |
| Keys: | Left: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors: | Black, White, Peach, Blue |
CELLULAR |
|
|---|---|
| Data Speed: | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type: | Dual Nano SIM |
MULTIMEDIA |
|
|---|---|
| Headphones: | 3.5mm jack |
| Speakers: | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring: | Wireless screen share |
| Additional microphone(s): | for Noise cancellation |
CONNECTIVITY & FEATURES |
|
|---|---|
| Bluetooth: | Yes |
| Wi-Fi: | 802.11 a, b, g, n, ac; Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB: | Type-C (reversible), USB 2.0 |
| Features: | Charging |
| Location: | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Sensors: | Accelerometer |
AVAILABILITY |
|
|---|---|
| Officially announced: | Mar 04, 2022 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
Related products
iPhone 14 Plus
$599.99 – $649.99Price range: $599.99 through $649.99
iPhone 14 Plus The iPhone 14 Plus comes with 6.7-inch OLED display and Apple’s improved Bionic A15 processor. On the
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 14 Pro
$649.99 – $849.99Price range: $649.99 through $849.99
iPhone 14 Pro The iPhone 14 Pro comes with 6.1-inch OLED display with 120Hz refresh rate and Apple’s improved Bionic
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 14 Pro Max
$749.99 – $849.99Price range: $749.99 through $849.99
iPhone 14 Pro Max The iPhone 14 Pro Max comes with 6.7-inch OLED display with 120Hz refresh rate and Apple’s
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 15
iPhone 15 The iPhone 15 comes with 6.1-inch OLED display and Apple Bionic 16 processor. On the Back there is
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 15 Plus
$699.99 – $899.99Price range: $699.99 through $899.99
iPhone 15 Plus The iPhone 15 Plus comes with 6.7-inch OLED display and Apple Bionic 16 processor. On the Back
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 8
$159.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.