iPhone 14 Pro Max
$749.99 – $849.99Price range: $749.99 through $849.99
Samsung Galaxy A10e
$139.99
Google Pixel 7
$399.99 Original price was: $399.99.$349.99Current price is: $349.99.
| Brand | |
|---|---|
| Colour | Black, White, Yellow |
| Condition | Grade A, Grade B, Grade C, New, Refurbished |
| Storage | 128GB, 256GB |
Description
Google Pixel 7
The Pixel 7 comes with 6.3-inch OLED display with 90Hz refresh rate and Google Tensor G2 processor. Specs also include 4355mAh battery, Dual camera on the back with 50MP main sensor and 10.8MP front selfie camera.
Explore more cellphones by clicking here.
SPECS
DISPLAY |
|
|---|---|
| Size: | 6.3 inches |
| Resolution: | 2400 x 1080 pixels, 20:9 ratio, 418 PPI |
| Technology: | OLED |
| Refresh rate: | 90Hz |
| Screen-to-body: | 84.13 % |
| Peak brightness: | 1400 cd/m2 (nit) |
| Features: | Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus), Ambient light sensor, Proximity sensor |
HARDWARE |
|
|---|---|
| System chip: | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Processor: | Octa-core |
| GPU: | Yes |
| RAM: | 8GB LPDDR5 |
| Internal storage: | 128GB (UFS 3.1), not expandable |
| Device type: | Smartphone |
| OS: | Android (13) |
| This device has different variants:Â View all | |
BATTERY |
|
|---|---|
| Capacity: | 4355 mAh |
| Charging: | Fast charging, Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse charging |
| Max charge speed: | Wired: 20.0W; Wireless: 20.0W |
CAMERA |
|
|---|---|
| Rear: | Dual camera |
| Main camera: | 50 MP (OIS, Laser and PDAF) |
| Specifications: | Aperture size: F1.9; Focal length: 25 mm; Sensor size: 1/1.31″; Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera: | 12 MP (Ultra-wide) |
| Specifications: | Aperture size: F2.2; Sensor size: 1/2.9″; Pixel size: 1.25 μm |
| Video recording: | 3840×2160 (4K UHD) (60 fps), 1920×1080 (Full HD) (60 fps) |
| Features: | OIS, HDR |
| Front: | 10.8 MP |
DESIGN |
|
|---|---|
| Dimensions: | 6.13 x 2.88 x 0.34 inches ( 155.6 x 73.2 x 8.7 mm) , thickness with camera 0.45 inches (11.2 mm) |
| Weight: | 6.95 oz (197.0 g) |
| Materials: | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus); Frame: Aluminum |
| Resistance: | Yes; IP68 |
| Biometrics: | In-screen fingerprint |
| Keys: | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors: | Lemongrass, Snow, Obsidian |
CELLULAR |
|
|---|---|
| 5G: | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| 4G (FDD): | Bands 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 14(700 PS), 17(700 b), 18(800 Lower), 19(800 Upper), 20(800 DD), 25(1900+), 26(850+), 28(700 APT), 29(700 d), 30(2300 WCS), 66(AWS-3), 71(600) |
| 4G (TDD): | Bands 38(2600), 40(2300), 41(2600+), 42(3500), 46, 48(3600) |
| 3G: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 6(800), 8(900), 19(800) |
| Data Speed: | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type: | Nano SIM, eSIM |
| This device has different variants:Â View all | |
MULTIMEDIA |
|
|---|---|
| Headphones: | No 3.5mm jack |
| Speakers: | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring: | Wireless screen share |
| Additional microphone(s): | for Noise cancellation |
CONNECTIVITY & FEATURES |
|
|---|---|
| Bluetooth: | 5.2 |
| Wi-Fi: | 802.11 a, b, g, n, ac, ax (Wi-Fi 6); Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB: | Type-C (reversible), USB 3.2 |
| Features: | Charging |
| Location: | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer |
| Other: | NFC |
| Hearing aid compatible: | M3, T4 |
Shipping & Delivery
Related products
iPhone 12 Pro Max
$499.99 – $549.99Price range: $499.99 through $549.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 13
$449.99 – $499.99Price range: $449.99 through $499.99
iPhone 13 The iPhone 13 is the successor to Apple’s best selling iPhone 12, and it improves upon a successful
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone 8
$159.99
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy A23
$329.99
Samsung Galaxy A24 5G
Samsung Galaxy A33 5G
$399.99
Samsung Galaxy A34
Samsung Galaxy S22
SAMSUNG GALAXY S22 The Samsung Galaxy S22 specs are top-notch including a Snapdragon 8 Gen 1 chipset, 8GB RAM coupled
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
