Samsung Galaxy S21 Ultra
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Colour | Black, Blue, Space Grey, White |
| Condition | Grade A, Grade B, Grade C, New, Refurbished |
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB |
SAMSUNG GALAXY S21 ULTRA
Samsung Galaxy S21 Ultra is the headliner of the S21 series. It’s the first S series phone to support Samsung’s S Pen. Specifications are top-notch including Snapdragon 888 chipset, 5G capability, up to 16gigs of RAM, and up to 512GB of storage. A 5000mAh battery keeps the lights on for this powerhouse. In the camera department, a quad-camera setup is presented with two telephoto sensors.
Explore more cellphones by clicking hereÂ
SPECS
DISPLAY |
|
|---|---|
| Size: | 6.8 inches |
| Resolution: | 3200 x 1440 pixels, 20:9 ratio, 516 PPI |
| Technology: | Dynamic AMOLED |
| Refresh rate: | 120Hz (adaptable) |
| Screen-to-body: | 89.33 % |
| Peak brightness: | 1500 cd/m2 (nit) |
| Features: | HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus), Ambient light sensor, Proximity sensor |
HARDWARE |
|
|---|---|
| System chip: | Qualcomm Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor: | Octa-core, 1x 2.84GHz Kryo 680 + 3x 2.42GHz Kryo 680 + 4x 1.80GHz Kryo 680, 64-bit |
| GPU: | Adreno 660 |
| RAM: | 12GB LPDDR5 |
| Internal storage: | 128GB (UFS 3.1), not expandable |
| Device type: | Smartphone |
| OS: | Android (13, 12, 11), Samsung One UI |
BATTERY |
|
|---|---|
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li – Polymer, Not user replaceable |
| Charging: | Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging, Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Max charge speed: | Wired: 25.0W; Wireless: 15.0W |
DESIGN |
|
|---|---|
| Dimensions: | 6.50 x 2.98 x 0.35 inches (165.1 x 75.6 x 8.9 mm) |
| Weight: | 8.04 oz (229.0 g) |
| Materials: | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus); Frame: Aluminum |
| Resistance: | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics: | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys: | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors: | Phantom black, Silver |
CELLULAR |
|
|---|---|
| 5G: | n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| 4G (FDD): | Bands 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 14(700 PS), 18(800 Lower), 19(800 Upper), 20(800 DD), 25(1900+), 26(850+), 28(700 APT), 30(2300 WCS), 66(AWS-3), 71(600) |
| 4G (TDD): | Bands 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+), 46, 48(3600) |
| 3G: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 8(900) |
| Data Speed: | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| SIM type: | Nano SIM |
MULTIMEDIA |
|
|---|---|
| Headphones: | No 3.5mm jack |
| Speakers: | Earpiece, Multiple speakers |
| Features: | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring: | Wireless screen share |
| Radio: | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s): | for Noise cancellation, Video recording |
CONNECTIVITY & FEATURES |
|
|---|---|
| Bluetooth: | 5.1 |
| Wi-Fi: | 802.11 a, b, g, n, ac, ax (Wi-Fi 6), dual-band; MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB: | Type-C (reversible), USB 3.2 |
| Features: | Charging, Headphones port, OTG, Video out |
| Location: | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer |
| Other: | NFC, ANT+ |
| Hearing aid compatible: | M3, T3 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
iPhone 15 Plus
iPhone 15 Plus The iPhone 15 Plus comes with 6.7-inch OLED display and Apple Bionic 16 processor. On the Back
iPhone 15 Pro
iPhone 15 Pro The iPhone 15 Pro comes with 6.1-inch OLED display with 120Hz refresh rate and Apple’s improved A17
iPhone 8
Samsung Galaxy A03
Samsung Galaxy A04e
Samsung Galaxy A33 5G
Samsung Galaxy S22
SAMSUNG GALAXY S22 The Samsung Galaxy S22 specs are top-notch including a Snapdragon 8 Gen 1 chipset, 8GB RAM coupled
Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra The Samsung Galaxy S22 Ultra is the headliner of the S22 series. It’s the first S

Reviews
There are no reviews yet.